ایران مال

ایران مال بزرگ ترین مرکز خرید خاورمیانه و یکی از 5 مرکز خرید بزرگ جهان است و به بخش های مختلفی تقسیم می شود که هر کدام از این بخش ها در نوع خود بی نظر هستند. مرکز خرید ایران مال از نظر مساحتِ تجاری، از مرکز خرید ترافورد سنتر، سومین بزرگ‌ترین مرکز خرید انگلستان در منچستر بزرگ‌تر بوده و هم‌ رده مال آمریکا ، بزرگ‌ترین مرکز خرید آمریکا از نظر زیربنا است. ایران مال از مجموعه هایی مانند مرکز خرید، مسجد، هایپر استار، بازارچه سنتی، تالار آیبنه ایران مال، سوغات سرا، گالری فیروزه، شربت خانه، سرای ابریشم، باغ کتاب، سرای عقیق، سرای زمرد، باغ ایرانی، باغ دیدار، مجموعه سینمای پردیس، فودکورت و کافه و بخش های مختلف دیگری تشکیل شده است. به صورت کلی مجموعه ایران مال از دو فاز کلی تشکیل شده است. فاز اول این پروژه مساحتی بالغ بر 1400000 متر مربع فضا و فاز دوم این پروژه مساحتی بالغ بر 550 هزار متر مربع دارد.

Iran Mall

معماری ایران مال از بخش های مختلفی تشکیل شده است. همانطور که این سازه از بخش های مختلف تشکیل شده، نما و معماری ورودی ایران مال از کنار اتوبان خرازی و درب های ورودی این پروژه معماری مدرن و شیشه ای دارد اما معماری و سازه داخلی این پروژه تلفیقی از چند نوع سبک معماری است. سبک معماری ایران مال فقط سبک مدرن نیست. این سبک معماری در بخش هایی مانند سرای آیینه و سرای ابریشم و مابقی بخش های این پروژه به چشم میخورد. یکی از زیباترین و منحصر به فردترین بخش های ایران مال در طبقه دوم آن و در تیمچه بازار حاج علی اکبر می باشد. در کل، معماری مرکز خرید ایران مال از سه بخش اصلی تشکیل شده است. فرهنگ و معماری ایرانی که در بخش هایی مانند بازارچه سنتی به چشم می خورد؛ فرهنگ و معماری اسلامی در و سایر بخش ها و همچنین فرهنگ و معماری مدرن که در نمای کلی مجموعه و سراسر راهروها و دکوراسیون واحدهای تجاری استفاده شده و زیبایی خاصی به این تلفیق بخشیده است.

Iran Mall

یکی از واحدهای اصلی ایران مال هایپراستار آن است که دارای بخشی مجزا مخصوص کودکان است. یکی از زیباترین بخش‌های مجموعه ایران مال، بازارچه سنتی آن است که با احیای معماری و فرهنگ ایرانی اصیل در طبقه دوم جای گرفته است و بعد از ورودی بازارچه سنتی، تالار آیینه قرار دارد. نما، معماری و چیدمان این تالار الهام گرفته از تالار آیینه مجلس شورای ملی است و برای موارد خاص و تشریفاتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

Iran Mall