بازار فرانسه در کیش

مشخصات بازار فرانسه جزیره کیش

بازار فرانسه در شمال شرقی جزیره زیبای کیش، و جبهه غربی هسته مرکزی شهر ساخته شد. این بازار مساحت تقریبی حدود 37 هزار متر مربع را در بر میگیرد. دو بازوی اصلی دو طبقه ( زیرزمین و همکف ) و۵۲۲ واحد تجاری،  یک فضای اداری در جبهه شمالی و همچنین فضای باز به همراه رستوران، از بخش های آن به شمار می روند. دلیل نام گذاری این بازار بدان جهت بوده است که برای استفاده گردشگران وقت بنا شده و اجناس موجود برای فروش عمدتا از برندهای اعیانی فرانسوی بوده است.

بازار فرانسه کیش

بازار فرانسه کیش

معماری بازار فرانسه

این بازار دارای معماری خاص منطبق بر عناصر بومی و ایرانی و تلفیق آن با معماری مدرن است.  پس از مطالعه و تطبیق کالبد بازار با معماری بومی اقلیم گرم و مرطوب مشخص شد این بازار به هیچ عنوان اروپایی نیست. بلکه یکی از شاخص ترین معماری بومی ناحیه گرم و مرطوب می باشد که به علت اقلیم خاص جزیره بومی سازی شده است. ایرانیان به لحاظ شرایط اقلیمی ویژه کشور اغلب برای ساخت بناها و کاهش هزینه های سرمایش و گرمایش بناها تمام امکانات محیط بومی و اقلیم را برای طراحی و احداث بنا مورد استفاده قرار می دادند. بازار فرانسه در جزیره کیش نیز یکی از بناهایی است که به خوبی تطبیق معماری بومی و شرایط اقلیمی را نمایان می سازد.

بازار فرانسه کیش

بازار فرانسه کیش

توجه به اقلیم

در طراحی این بازار، از ساباط و خانه های ایرانی مناطق کویری الهام بسیار گرفته شده است. ساباط به گذرگاهی نیمه‏ پوشیده گفته می‌شه که کارکردهای مختلفی دارد. نیمه پوشیده بودن گذرها در زیر ساباط، باعث تعدیل و خنک شدن فضای آن می شود. همچنین از سرمای فصل زمستان نیز جلوگیری بعمل می آورد. در ساختار معماری بازار فرانسه سقف و ورودی‌های گنبدی‌شکل به صورت ورودی‌هایی با زاویه ۴۵ درجه و مقطعی باز تغییر شکل پیدا کردند.

این کار به منظور حرکت و جریان یافتن هوا بوده است. و همچنین مانع از تجمع گرما و رطوبت هوا در فضای گذر می‌شده است. به این دلیل که پوشش گنبدی باعث می‌شود هوای شرجی درون سازه حبس شود. و همواره محیط گذر گرم و مرطوب و غیرقابل استفاده باشد. در مقابل هر غرفه فضایی برای نشستن یا ایستادن طراحی شده است. این موضوع، نگاهی به پاگرد در دو طرف در ورودی خانه‌های سنتی ایرانی نیز دارد.

در فضای سبز طراحی‌شده در پشت بازار که می‌توان آن را به عنوان محل استراحت و یا تفرجگاه به حساب آورد، قوانین و اصول باغ ایرانی اجرا شده است: وجود آبنمای مرکزی که به صورت آبشارهای کوچكی آب را به جوی‌های طراحی‌شده هدایت می‌کند، و این جوی‌ها با اختلاف ارتفاعی که دارند باعث ایجاد صدای آب در محیط اطراف می‌شوند.

بازار فرانسه کیش

بازار فرانسه کیش

ثبت ملی

بازار فرانسه و محوطه آن، در حال حاضر متروکه است. در مرداد ماه سال 1399، بازار فرانسه در جلسه شورای ملی ثبت آثار فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. کاربری پیشنهادی برای استفاده از بنا پس از بازسازی، بعنوان موزه و بازار صنایع دستی و کالای هنر پیشنهاد شد.