باغ کتاب تهران

باغ کتاب، مرکزی فرهنگی، هنری و چند منظوره است که با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی و افزایش سرانه مطالعه کشور ساخته شد. باغ کتاب به عنوان بزرگترین مجموعه کتاب و سرگرمی کشور شناخته می شود و با 65 هزار مترمربع زیربنا و 110 هزار مترمربع وسعت، فضای مناسبی برای کتابخوانی و خرید کتاب ایجاد کرده است. این مجموعه که در سه طبقه طراحی شده است، دارای فضاهای مختلف نمایشگاهی، فروشگاهی، آموزشی، فرهنگی و تفریحی می باشد. همسایگی باغ کتاب با مجموعه هایی مانند کتابخانه ملی ایران، فرهنگستان زبان ادب و فارسی، باغ هنر و باغ موزه دفاع مقدس و نیز وجود پردیس سینمایی از سمت دیگر باعث شده است جزیره فرهنگ تهران و ایران در این گوشه از اراضی وسیع عباس آباد، همنشینی فرهنگی، هنری و ادبی ویژه ای را ایجاد کند. این مکان به گونه ای طراحی شده است که هر فرد با هر سطح از نیاز فرهنگی و هر جایگاه اجتماعی، بتواند فضای مربوط به خود را پیدا کند. ساختمان این سازه از دید بالا نمایی شبیه به کشتی دارد و اگر از شمال به جنوب به این ساختمان نگاه کنید شبیه به کتابی نیمه باز دیده می شود. این معماری ویژه، توانسته است جوایز مختلفی را از آن خود کند.

Tehran Book Garden

چنانچه مطرع شد، باغ کتاب تهران دارای فضاهای متعدد و چند منظوره ای برای تمامی گروه های سنی می باشد. از جمله آیتم‌های موجود در باغ کتاب برای دانش‌آموزان، باغ‌های علم هستند که با توجه به رده سنی هر گروه، می‌توانند از آنها استفاده نمایند. باغ علم کودک برای رده سنی زیر 13 سال و باغ علم نوجوان برای بالای 13 سال توصیه می‌شود. همینطور باشگاه رباتیک و کتابفروشی های موجود، شامل کتابفروشی کودک و کتابفروشی بزرگسال بخش‌هایی هستند که در کنار باغ‌ علم، تکمیل کننده‌ی لذت بازدید از باغ کتاب برای بازدیدکنندگان می‌باشند.

Tehran Book Garden

کارگاه‌ ها و کلاس ‌های آموزشی متنوعی در باغ کتاب در نظر گرفته شده‌اند که علاوه بر فضای تالارها، در فضاهای داخلی دیگر باغ هم تشکیل می‌شوند. در باغ علم کودک بخش از باغ کتاب، کودکان زیر 13 سال در فضایی مفرح مشغول به یادگیری مطالب هیجان‌انگیز و علمی می‌شوند. باغ علم نوجوان در مساحت 4000 متر مربع برای نوجوانان ساخته شده است. در این قسمت از باغ کتاب، 40 بازی علمی- آموزشی مختلف وجود دارد و همچنین مجموعه سینمایی باغ کتاب تهران، 10 سالن مجهز و مدرن دارد.

Tehran Book Garden