جنگل جیغ

جنگل جیغ در کجا قرار دارد؟

جنگل جیغ یکی از مقاصد پر رمز و راز و شاید ترسناک اطراف مشهد است. این جنگل در عین دارا بودن زیبایی های بی نظیر، طبیعت شگفت انگیز و چشم اندازهای بکر، اندکی ترس و وحشت را هم چاشنی خود کرده است. جنگل مزبور در روستایی به نام سربرج در جنوب شهر مشهد بخش طرقبه، قرار دارد. به محض تاریک شدن هوا تا سپیده دم صدایی عجیب و ترسناک از این جنگل به گوش می رسد.

عده‌ای از بومیان این منطقه، جنگل جیغ را نفرین شده می‌دانند. به باور آن ها، روح و اجنه در این روستا زندگی می‌کنند و صدای مخوف شب هنگام به علت وجود سکونت شیاطین است. برخی ساکنان منشا صدا‌های خوف آور به دلیل هجوم ملخ ‌هایی است که هنگام تاریکی هوا به درختان پناه می‌برند. عده‌ای دیگر عواملی ناشناخته مانند تغییرات آب و هوایی را عامل اصلی این پدیده ترسناک می‌دانند.

جنگل جیغ

جنگل جیغ

رودخانه جنگل جیغ

این جنگل در دره‌ رودخانه ‌ای که یکی از سرچشمه‌ های سد طرق می باشد، قرار دارد. پیش از این رودخانه مزبور در فصولی از سال خشک بود. اما از سال 1390 که صداهای مخوف از جنگل شنیده می‌شود، آب رودخانه همواره جاری و باقی است. همین امر باعث جلب توجه مردم و به تبع آن، ترس آن ‌ها از این پدیده‌ شگفت ‌انگیز شده است. هیجان ناشی از این وحشت، بازدیدکنندگان بسیاری را به این منطقه می کشاند.

جنگل جیغ

جنگل جیغ

دلیل صدای جیغ چیست؟

پس از مدت ها دهیار روستای سربرج طرقبه، ابراهیم عرب، تصمیم گرفت علت صدای جیغ را پیگیری کند. کارشناسانی که به محل آمدند و پس از بررسی کشف کردند که این صداها مربوط به جیرجیرک هایی است که در زبان بومی به آن ها “کز” گفته می شود. این جیرجیرک ها در سال هایی که بارش زیاد است و رودخانه ها خروشان می شوند به جنگل می آیند. آنها اعلام کردند که تعداد جیرجیرک ها گاهی به قدری زیاد است که روی هر شاخه درخت ، تقریبا سه هزار جیرجیرک مینشیند و آواز دسته جمعی سر می دهند. نتیجه آواز خوانی آنها همین صداهای نا آشنا و ترسناک است.

جنگل جیغ

جنگل جیغ