سفر آفرود

از آن‌جا که بسیاری از مناطق بکر ایران مانند کویرها و بعضی جنگل‌ها صعب‌العبور هستند و تردد در آن‌ها سخت می‌باشد، بنابراین بهترین گزینه سفر با ماشین‌های آفرود است. آفرود بر پایه ی طبیعت گردی و بوم گردی استوار است. همان گونه که از نام آفرود پیدا است، مسیرهای طی شده با خودروهای آفرودی، خارج از جاده ها و خیابان های اصلی است و شکل عجیب و تیون شده ی این خودروها نیز جهت عبور از موانع دشوار این راه ها است. به طور کلی رانندگی و بوم گردی در مسیرهای آفرود را می توان به چهار گروه اصلی آفرود در کویر، آفرود در کوهستان، آفرود در برف و آفرود در جنگل تقسیم کرد. شرایط جغرافیایی یاد شده می توانند مقصدی هیجان انگیز و کاملا بکر برای سفرهای آفرودی باشند؛ اما هر کدام از این انتخاب ها دارای چالش ها و دشواری هایی است که هر راننده ی آفرود، پیش از سفر باید نسبت به آنها آگاهی کامل داشته باشد. در ادامه با مهمترین نکات در هر گروه بیشتر آشنا خواهید شد.

Offroad

مهمترین نکات آفرود در کویر

در فصول سرد سال و از آبان تا اردیبهشت ماه، با سرد شدن هوا بازار سفر به مناطق گرمسیر و بیابانی داغ می شود. آفرود در کویر نیز به ویژه در اواسط بهار و همچنین فصل پاییز، بیشترین مخاطبان خود را تجربه می کند؛ اما انتخاب وسیله نقلیه مناسب و به همراه داشتن تجهیزات کافی برای داشتن سفری ایمن بسیار حائز اهمیت است. پیش از هر چیز باید خاک منطقه کویری مورد نظر جهت آفرود را بشناسید. راه های سنگ ریزه ای، آسان ترین مسیر برای خودروهای آفرودی است و در مقابل، کویرهایی با خاک ضعیف یا شنی می توانند راننده آفرود را با چالش های جدی رو به رو کنند. برای سفرهای کویری شما باید خودرویی قدرتمند و البته با وزن کم را انتخاب کنید. خودروهایی همچون پاترول و بلیزر با وزن بسیار بالای خود به راحتی می توانند در خاک های سبک گرفتار شوند. در نقطه مقابل، لندکروزر و انواع جیپ ها گزینه ای مناسب برای آفرود در کویر هستند. با توجه به عدم دسترسی به خدمات فنی خودرو در سفرهای آفرود، رعایت آمادگی خودرو از نظر سرویس و تون آپ کاملا ضروری است. از جمله سرویس های ضروری خودرو می توان به فشار باد آن ها با توجه به شرایط فیزیکی منطقه و عاج آن ها اشاره کرد. لاستیک ها نبایند خیلی قدیمی و یا کاملا نو باشند.

Offroad

مهمترین نکات آفرود در برف

پس از آفرود در کویر، سخت ترین و پر چالش ترین سفر آفرود، در مناطق برفی و در مکان هایی است که سطح جاده یا دامنه کوهستان با برف تازه و نکوبیده پوشش داده شده است. یکی از مرسوم ترین چالش هایی که می تواند به سفر شما آسیب بزند، گودال های یخ و برفی است که در زیر جاده یا دامنه ی کوهستان از دید راننده پنهان است. پیش از شروع سفر حتما باید نکات فنی خودرو شامل عملکرد موتور، باتری، چراغ ها و برف پاک کن ها آزمایش شود. فشار باد لاستیک ها باید تا حد میانگین کاهش داده شده و از عاج مضاعف یا زنجیر چرخ استفاده شود. به همراه داشتن تجهیزات کمکی همچون وینچ و بیل جهت باز کردن مسیرهای صعب العبور الزامی است و از آن جا که سیستم ترمز در این شرایط با حالت عادی متفاوت است، باید با سرعت مطمئنه رانندگی کرد.

Offroad

مهمترین نکات آفرود در کوهستان و جنگل

آفرود در جنگل و کوهستان از پرمخاطب ترین و متنوع ترین گونه های آفرود می باشد. با توجه به شرایط جنگل و کوهستان و تعدد آبادی ها و روستاها، خطرات آفرود در جنگل نسبت به مسیرهای برفی و کویری بسیار کمتر است. با این حال، در سفر آفرود در جنگل رعایت نکات عمومی و ویژه این منطقه ضروری است. در مواجهه با حوضچه ها و رودخانه ها ابتدا از میزان عمق آن مطلع شوید چرا که بسیاری از خودروهای آفرودی در سیستم های الکترونیکی خود در مقابل ورود آب، حساس و آسیب پذیر هستند. کاهش باد لاستیک ها موجب چسبندگی بیشتر خودرو به مسیر شده و این موضوع همواره یکی از مهمترین نکات سفر آفرود است. اگر در مسیر عادی با فشار باد 25 تا 30 PSI حرکت می کنید، قطعا باید میزان آن را در مسیرهای صخره ای و باتلاق ها و رودخانه ها به چیزی در حدود 15 تا 23 PSI کاهش دهید. در کنار وسایل مرسوم، به علت احتمال گیر افتادن در باتلاق و مسیرهای صعب العبور، وجود یک وینچ قدرتمند ضروری است.

Offroad