سفر به کویر

بهترین فصول برای سفر به کویرهای ایران، دو ماهه ی اول فصل بهار و همچنین فصل پاییز است. پرواضح است که گرمای کویر در تابستان به شدت طاقت فرساست و در زمستان هوا به شدت سرد و خشک است. بیشترین دمای ثبت شده در ایران در کویر لوت و نزدیک به 72 درجه سانتی گراد است. برای درک زیبایی ها در سفر به یک جاذبه ی گردشگری خاص، می بایست با اصول و ملزومات کلی آن آشنایی داشت. نوسان دما در کویر در طول شبانه روز بسیار زیاد است. بهترین زمان برای طبیعت گردی در کویر ابتدای روز و انتهای روز، پیش از غروب آفتاب است چرا که در اواسط ظهر در اثر تابش شدید آفتاب و تبخیر آب، بدن دچار ضعف می شود. پیش از سفر باید جزئیات را با دیگران در میان گذاشته و آن ها را برای هشدارهای احتمالی و امداد رسانی آگاه کرد.

Desert

با توجه به اینکه مناظر کویری شباهت بسیاری به یکدیگر دارند و در برخی کویرها نیز امکان وقوع شرایط پیش بینی نشده ای مانند باتلاق های نمکی وجود دارد باید از به همراه داشتن نقشه ها، GPS و قطب نما اطمینان حاصل نمود. حداقل میزان آبی که هر فرد برای یک روز سفر در کویر به آن نیاز دارد حدود یک گالن و معادل چهار لیتر است، چرا که نمی توان به منابع آب موجود در راه و منطقه اعتماد کرد. به لحاظ پوشش باید حتی المقدور از لباس های آستین بلند با رنگ روشن برای مصون ماندن از تابش شدید خورشید و آفتاب سوختگی استفاده کرد. پارچه کتان در اثر تعریق خیس شده و با تبخیر آب آن بدن را خنک نگه می دارد. برای کویرپیمایی، کفش سبک کوه پیمایی لازم است و با توجه به افت شدید دما در شب، باید لباس گرم اضافه به همراه داشت. برای بستن کوله پشتی نیز باید لباس ها را رول کرده و حداکثر استفاده را از فضای داخل کوله پشتی برد.

Desert

محبوب ترین و خاص ترین جاذبه های طبیعت گردی و گردشگری، چه برای گردشگران داخلی و چه برای مسافران خارجی، کویرها می باشند. عدم آشنایی با اصول کویر نوردی باعث از دست رفتن زودرس آب بدن و گرمازدگی می شود. کویرپیمایی باید به آرامی صورت پذیرد تا باعث تعریق اضافه نشود. در مواجهه با خزندگان باید خونسردی خود را حفظ کرد و با انواع آنان و راه مقابله با نیش آن ها اطلاع کسب نمود. سرزمین های که دارای پلیگون های نمکی هستند خبر از حوضچه های نمک می دهند و به دلیل باتلاقی بودن بسیار خطرآفرین هستند. در صورت گم شدن در کویر مهمترین نکته ای که باید به آن توجه کرد جیره بندی آب و غذا و برنامه ریزی برای اقداماتی است که با تبخیر آب کمتر همراه بوده و سرمای طاقت فرسای پس از غروب آفتاب را در نظر داشته باشد.

Desert