سفر در دوران کرونا

با شیوع ویروس کرونا، حضور در اجتماعات و سفر کردن به عنوان راه های عمده انتقال این ویروس به افراد معرفی شد.

با ممنوعیت سفر توسط ستاد پیشگیری و مبارزه با کرونا، بسیاری از مردم از سفرهای غیر ضروری منصرف گشته و به همین جهت اماکن گردشگری و شرکت های مسافربری دچار ضررهای هنگفتی شدند.

صرف نظر از استفاده از هر گونه وسیله نقلیه، بدن انسان در حین سفر دچار خستگی و ضعف سیستم ایمنی می شود و این مقوله احتمال ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می دهد.

استفاده از جایگاه های سوخت، اقامت در هتل ها، رفتن به رستوران ها و حضور در اماکن گردشگری و تجاری، همگی از عوامل گسترش شیوع ویروس کووید19 می باشند.

به علاوه با حضور طبیعت گردان در مناطق با امکانات درمانی پایین باعث ابتلای بومیان آن منطقه و افزایش آمار تلفات ناشی از کرونا ویروس می شوند.

با این حال، دفتر مطالعات آموزش گردشگری، نشریه ای تحت عنوان “آموزش های عمومی سفر در شرایط کرونا” را منتشر کرده است که در مورد سفرهای ضروری مورد استفاده افراد قرار می گیرد.

کرونا

سفر در دوران کرونا

اقدامات پیش از سفر

قبل از شروع سفر، حتما شرایط مقصد را از نظر تعداد مبتلایان به کرونا بسنجید. برای جلوگیری از کاهش سطح ایمنی بدن و رجوع به مراکز درمانی پرخطر، پیش از حرکت از وضعیت سلامت فیزیکی خود اطمینان حاصل کنید.

در صورت داشتن بیمار زمینه ای، با پزشک خود مشورت نموده و در حین سفر این ارتباط را حفظ کنید.

حتما به میزان کافی الکل، ماسک، دستکش و مواد ضد عفونی کننده تهیه کرده و وسیله نقلیه خود را استریل نمائید.

کرونا

سفر در دوران کرونا

اقامت در سفر

پیش از شروع سفر باید نسبت به تهیه لیست مراکز اقامتی رسمی در شهر مقصد که دارای مجوز رسمی از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری می باشند اقدام نمود.

مراکز اقامتی رسمی، تحت نظارت بوده و پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا در آن ها رعایت می شود. برای اطمینان اتاق را پیش از استفاده ضد عفونی نمایید.

در صورت نبود مرکز اقامت مناسب، می توانید از چادر در فضای امن استفاده نمایید.

هنگام بروز هرگونه علائم ابتلا به ویروس کرونا، باید بدون پنهان کاری مراتب را به مسئول هتل گزارش کرده و خود را به مرکز درمانی برسانید.

در صورت ابتلای قطعی به کووید19، خود را در همان شهر و در یک محل خاص قرنطینه کنید.

کرونا

سفر در دوران کرونا

بهداشت در وسایل نقلیه عمومی

برای تهیه بلیط و مراجعه به باجه ها حتما فاصله خود را حفظ نموده و در محیط های باز منتظر بمانید.

تحت هر شرایطی در تمام طول سفر با وسایل نقلیه عمومی از ماسک و دستکش استفاده نموده و تمام اجزای صندلی را که دست ها با آن ها در تماس هستند را ضد عفونی کنید.

کرونا

سفر در دوران کرونا

اقدامات پس از سفر

پس از سفر و هنگام مراجعت به منزل، کلیه پروتکل های بهداشتی ورود به منزل اعم از ضد عفونی تمامی وسایل همراه خود را رعایت نمایید.

به مدت دو هفته متوالی تمامی مراودات خود را برای جلوگیری از ابتلای احتمالی دیگر افراد محدود نمائید.