عکس های برتر آرامگاه حافظ

عکس های برتر از آرامگاه حافظ طی برگزاری نظرسنجی در صفحه اینستاگرام آیتوریسما، در این پست معرفی خواهند شد. در خلال این نظرسنجی آثار ارسالی از چهار جنبه ترکیب بندی، نور، خلاقیت و لایه گذاری مورد سنجش کاربران قرار گرفتند. در ادامه پس از مرور شرحی بر آرامگاه حافظ، به معرفی عکس های برتر خواهیم پرداخت.

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ یا حافظیه، یکی از جاذبه های گردشگری محبوب شهر شیراز است. این مجموعه یادکان در برخی سال ها، بیشترین آمار جذب گردشگر را به خود اختصاص می دهد. طراح یادمان حافظیه، معماری فرانسوی به نام آندره گدار است. گدار از شرق‌شناسان بزرگ است که علاقه خاصی به فرهنگ و هنر ایران داشت. سه تپه‌ی تاریخی «سلیمان تپه»، «زیرز» و «مازیر» از نخستین آثار ملی ایران بودند که توسط این معمار فرانسوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند.

۶۵ سال پس از فوت حافظ، شمس‌الدین محمد یغمایی، وزیر میرزا ابوالقاسم گورکانی، حاکم فارس امارتی گنبدی شکل بر فراز مقبره حافظ بنا کرد و حوض بزرگی در روبه روی آن ساخت. مساحت مجموعه حافظیه حدود ۲ هکتار است و از ۲ صحن شمالی و جنوبی تشکیل شده است. در سال ۱۳۱۶ شمسی به دستور رضا پهلوی و با طرح آندره گدار با حفظ ۴ ستون به شکل امروزی تجدید بنا شد. همچنین در جنوب آن، باغ و نارنجستان زیبایی با ۲ حوض مستطیل ساخته شد.

در ایده‌های طراحی این باغ آرامگاه بخش جنوبی حافظیه نمادی از دنیای مادی انسان‌ها است. هر چه به آرامگاه نزدیک‌تر شویم، از بندهای نفسانی و هوا و هوس آزاد شده و با بالا رفتن از ایوان به معراج الهی خواهیم رسید. بخش شمالی آرامگاه نماد ملکوت است. این بخش ۸ درب ورودی و خروجی دارد و آرامگاه هم ۸ ستون سنگی دارد.

عکس های برتر آرامگاه حافظ

در ادامه تعدادی از برترین آثار ارسالی کاربران برای مسابقه عکس آرامگاه حافظ را مشاهده خواهیم کرد. برای اطلاع از فراخوان های عکاسی و بازنشر آثار خود، صفحه آیتوریسما را در اینستاگرام دنبال فرمایید.

صفحه اینستاگرام: @itourisma

 

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ

 

عکس برتر ار نظر ترکیب بندی

عکاس: @mohsen.rz.photography

 

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ

عکس برتر از نظر نور

عکاس: alireza_faramarzian@

 

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ

عکس برتر از نظر خلاقیت

عکاس: @fatemeh.bp.77

 

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ

عکس برتر از نظر لایه گذاری

عکاس: @babak_rahmani72