عکس های برگزیده ائل گلی

عکس های برگزیده ائل گلی (شاه گلی) طی برگزاری نظرسنجی در صفحه اینستاگرام آیتوریسما، در این پست معرفی خواهند شد. در خلال این نظرسنجی آثار ارسالی از نقطه نظر مخاطبان مورد سنجش کاربران قرار گرفتند. در ادامه پس از مرور شرحی بر تاریخچه ائل گلی، به معرفی عکس های برتر خواهیم پرداخت.

ائل گلی

مجموعه تفریحی ائل گلی یا شاه گلی، در شهرستان تبریز قرار گرفته است و از آب و هوایی سرد برخوردار است. قدمت ائل گلی به پیش از دوران صفویه و زمان پادشاهی آق قویونلو باز می گردد. تا آن دوران بزرگترین منبع ذخیره ی آب، ائل گلی بود. در دوران حکومت صفویان که این بنا توسعه داده شد، دریاچه کاملا از شن و ماسه و هر آنچه که در آن بود خالی شد و دیواری سنگی هم دور آن کشیده شد.

خیابان های اطراف این بنا هم در دوران قاجار ایجاد شدند و دور تا دور آن از درخت استفاده شد. بنای ائل گلی در دوران پهلوی به یک جای تفریحی و دیدنی بدل گشت. در وسط این استخر یا دریاچه، بنای هشت ضلعی زیبایی وجود دارد که امروزه از آن به عنوان تالار استفاده می شود. این بنای زیبا و مقاوم، در دوران گذشته یک بنای خشتی بود. پس از انقلاب اسلامی تصمیم بر آن شد تا نام این مجموعه را تغییر دهند. از آن پس به آن ائل گلی گفته می شود. گول در زبان ترکی به معنای “استخر” است و ایل معنای “مردم” را می داد. این سایت تفریحی دارای اینترنت رایگان بوده و همچنین امکانات تفریحی متفاوتی در آن ایجاد شده است.

کوشک کلاه ‌فرهنگی هشت‌ ضلعی موجود در مرکز دریاچه ائل ‌گلی امروزه به ‌صورت یک تالار پذیرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بنا پیش‌تر یک ساختمان یک‌ طبقه خشتی و فرسوده بود. شهرداری تبریز در سال ۱۳۴۶ خورشیدی ساختمان پیشین را تخریب و عمارت دوطبقه جدید و مقاومی در محل آن احداث کرد.

عکس های برگزیده ائل گلی

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @photo.hatef

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @focus___pic

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @mehdi_mahoor2

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @milad_.9876

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @amin_ahmadkhani92

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @keyvan.k.photography

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @_gh.an.ati_

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @keyvan.k.photography

 

ائل گلی

ائل گلی

عکاس: @mohsenmaleki777