عکس های برگزیده پل خواجو

پل خواجو

در این پست، عکس های برگزیده پل خواجو در طی برگزاری مسابقه عکاسی در صفحه اینستاگرام آیتوریسما معرفی شده اند. پل خواجو در انتهاى شرق خیابان كمال اسماعیل اصفهانى و انتهاى جنوبى خیابان خواجو واقع شده است. طبق یافته های باستان شناسان، پل مزبور بر روى پلى كه در پیش وجود داشته و خرابى به آن راه یافته بوده بنا گردیده است. پل خواجو كه طولی معادل با 150 متر، عرض 14 و معبر آن 5/7 متر است از سنگ و آجر ساخته شده و 21 جوى و 26 چشمه دارد.

در قسمت وسط پل خواجو، بنایی مخصوص ساخته شده است که معروف به بیگلربیگی است. این بنا در حال حاضر نیز وجود دارد. این بخش از پل، به عنوان اقامتگاهی موقت برای پادشاه صفوی و خانواده‌ وی به پل خواجو اضافه شده است. در ساخت و تزئین طاق‌های این قسمت، از نقاشی‌ ها و کاشی‌کاری‌ های بی‌نظیری استفاده شده است. این تزئینات منحصر بفرد نسبت به پل‌های دیگری که بر روی زاینده رود ساخته شده، پل خواجو را خاص‌تر و زیباتر کرده است.

پل خواجو به شیوه ای ساخته شده است که به صورت سد عمل می‌ کند. به این گونه پل ‌ها اصطلاحاً سد-پل نامیده می‌شوند. این پل ۱۶ عدد دریچه‌ی تخلیه‌ی آب دارد و کشوهایی در آن تعبیه شده است. این کشوها با بالا و پایین بردن دریچه‌ها، میزان جریان آب و نیز مقدار آب جمع شده در پشتِ این پلِ سدی را کنترل و تنظیم می‌نمایند. در کناره‌ های ضلع شرقی پل، دو شیر سنگی بزرگ وجود دارد که گفته می‌شود سمبل سپاهیان بختیاری و محافظ اصفهان در عصر صفویان بوده است.

عکس های برگزیده میدان نقش جهان

در ادامه شاهد عکس های برگزیده ارسالی پل خواجو از سوی کاربران اینستاگرام می باشیم. عظمت و زیبایی خیره کننده پل خواجو در این آثار به خوبی منعکس شده است. برای شرکت در مسابقه های عکاسی، صفحه اینستاگرام آیتوریسما را دنبال فرمایید.

صفحه اینستاگرام: @itourisma

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @harirsaz_photography

 

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @amirhossein_ghf1999

 

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @alijanlou.amin

 

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @mansoor.heydaryan

 

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @zahra_analy

 

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @amirtrn_photography

 

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @f.adibi.s

 

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @_stylish.photo_

 

پل خواجو

پل خواجو

عکاس: @amirtrn_photography