غذاهای سنتی مشهد

غذاهای سنتی مشهد از مواد اولیه تازه و مقوی تهیه می شوند. خراسان رضوی ، قدمت زیاد و فرهنگی بسیار غنی دارد و در تمامی زمینه ‌ها که فرهنگ غذایی هم یکی از آن ها است. مردم این منطقه، در جشن ‌ها و مناسبت ‌های گوناگون ، غذاهای سنتی مناسب با آن رویداد را طبخ می ‌کنند که هر کدام از آن ها طعم و مزه دلچسب مخصوص به خود را دارد.

شیشلیک

شیشلیک که در واقع نوعی کباب می باشد، از گوشت بره تهیه می شود. شیشلیک مشهد از غذاهای سنتی گران قیمت و بسیار لذیذ به شمار می آید. شیشلیک که غذایی بین المللی است، در کشورهای آذربایجان و قفقاز نیز طبخ می شود.

شیشلیک

شیشلیک

شُله مشهدی

کمتر کسی پیدا می شود که تا به حال اسم شُله را نشنیده باشد. شُله مشهدی نوعی آش است. به اشتباه این غذا را به مغولان نسبت می دهند. اما در واقع پیدایش شله به زمان حمله مغول‌ها به ایران از سمت خراسان بر می‌گردد. به دلیل کمبود وقت و مواد غذایی در آن زمان، هر نوع ماده غذایی که پیدا می‌شده ‌است درون دیگ‌های بزرگ ریخته و می پختند. شُله مشهدی در فهرست آثار معنوی ایران، بعنوان یکی از غذاهای سنتی به ثبت رسیده است. پخت این غذا بسیار زمان بر است و به همین دلیل در حجم زیاد، توسط آشپز و در مناسبت های خاص پخته می شود.

شُله مشهدی

شُله مشهدی

آش ماست مشهدی

آش ماست مشهدی شیوه پخت متفاوتی دارد و در سراسر ایران، غذایی محبوب است. آش ماست را با نام آش دوغ نیز می شناسند. این آش که اصالت آن به سبزوار برمی گردد را می توان به عنوان پیش غذا و یا وعده ای کامل در نظر گرفت. مواد اولیه برای تهیه آش ماست ، ماست ، سینه مرغ ، برنج ، لپه ، سیر ، پیاز ، شوید خشک ، نعنا ، نمک ، فلفل ، زعفران و برگ‌ بو می باشد.

آش ماست

آش لخشک

در تهیه آش لخشک، به جای خانواده حبوبات تنها از عدس استفاده می شود. به دلیل وجود مقادیر زیاد عدس در آش لخشک، منبعی قوی از آهن محسوب می شود. همچنین در تهیه این آش از رشته بلند و پهنی به نام لخشک استفاده می شود که در قدیم توسط بانوان، در خانه تهیه می شد. معمولا همراه این غذای سنتی از کشک، نعنا داغ، سیر داغ و پیاز داغ استفاده می کنند و از این ها به عنوان چاشنی برای آش لخشک است.

آش لخشک

آش لخشک

پلو مخلوط مشهدی

این غذا شباهت زیادب به لوبیا پلو  واستانبولی دارد. در تهیه این پلوی لذیذ از مخلوط گوشت، برنج، پیاز، هویج، رب گوجه فرنگی و ادویه های مختلف استفاده می شود. پلو مخلوط از غذاهای سنتی مشهد است و در بسیاری از شهرهای ایران تهیه و مصرف می شود.

پلو مخلوط مشهدی

پلو مخلوط مشهدی

دیگچه

دیگچه نیز غذایی شبیه به شیربرنج است. دیگچه را می توان به عنوان دسری شیرین و دلچسب در سفره های افطار میل کرد. در تهیه آن از برنج، زعفران، شیر، شکر، هل، دارچین و گلاب استفاده می کنند و گزینه ای محبوب برای نذری از بین غذاهای سنتی نیز می باشد.

دیگچه

دیگچه

کوکو شیرین

این غذای سنتی مشهد، نوعی دسر و پیش غذا محسوب می شود. مواد لازم برای پخت این غذا شامل زعفران، آرد ذرت، سیب زمینی و تخم مرغ می شود. شیرین شدن آن به واسطه شربتی از گلاب، زعفران، شکر و آب است که در آخر روی آن می ریزند.

کوکو شیرین

کوکو شیرین