فراخوان مسابقه عکس آرامگاه حافظ

مسابقه عکس این هفته آیتوریسما به آرامگاه حافظ اختصاص داده شده است. مجموعه آیتوریسما در راستای به نمایش گذاشتن آثار عکاسان و معرفی آرامگاه حافظ، اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی نموده است. این مسابقه عکس از طریق فراخوان آن در اینستاگرام آیتوریسما انجام خواهد شد و مشارکت در آن برای عموم کاربران آزاد است. جهت اطلاع از برگزاری مسابقه عکس و رویدادهای مرتبط، به صفحه اینستاگرام آیتوریسما مراجعه نمایید.

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ در شمال شهر شیراز، پایین تر از دروازه قرآن در منطقه حافظیه، واقع شده‌ است. حافظیه آمیخته با زیبایی و عطر گل و همراه با اشعار خواجه در جای جای آن است.خواجه شمس الدین محمد، فرزند بهاء الدین شیرازی، یکی از شاعران معروف پارسی زبان بوده است که تخلص او حافظ می باشد. این شاعر دارای القاب دیگری چون لسان الغیب، لسان العرفا، ترجمان الاسرار و ناظم الاولیا نیز می باشد.

آرامگاه حافظ برای اولین بار حدود 64 سال پس از فوت وی توسط فردی به نام شمس ‌الدین محمد یغمایی احداث شد. او بر سر مزار حافظ عمارت گبندی شکل بنا کرد و در نزدیکی بنا نیز حوض بزرگی ساخت که آب موجود در آن از آب رکن آباد شیراز تامین می شد.

مجموعه فعلی آرامگاه دارای مساحتی در حدود  20000 مترمربع بوده و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. این مکان به طور کلی دارای دو صحن شمالی و جنوبی است. صحن های مذکور توسط یک تالار مجزا از یکدیگر جدا شده اند. در مجموعه حافظیه 4 در برای ورود و خروج طراحی شده است. درب اصلی آن در ضلع جنوبی، یک درب در شمال شرقی و دو درب نیز در ضلع غربی این مجموعه قرار دارد تالاری که دو صحن شمالی و جنوبی آرامگاه حافظ را از یکدیگر جدا می کند، مربوط به دوره زندیه می باشد. این درب حدود 56 متر طول و 8 متر عرض دارد. تالار حافظیه شامل 20 ستون سنگی، هر یک به ارتفاع 5 متر است. لازم به ذکر است که در گذشته این محوطه دارای 4 ستون به همراه 4 اتاق بوده که بعد ها 2 عدد از اتاق های این محوطه حذف و 16 ستون به آن اضافه شده است.
فراخوان مسابقه عکس آرامگاه حافظ

فراخوان مسابقه عکس آرامگاه حافظ