فراخوان مسابقه عکس تخت جمشید

فراخوان مسابقه عکس این هفته آیتوریسما، به تخت جمشید که میراث با شکوه هخامنشی است، اختصاص دارد. مجموعه آیتوریسما با هدف به نمایش گذاشتن آثار عکاسان و معرفی تخت جمشید، اقدام به برگزاری چالش عکاسی نموده است. این مسابقه عکس از طریق فراخوان آن در اینستاگرام آیتوریسما انجام خواهد شد و شرکت در آن برای عموم آزاد است. تخت جمشید یکی از شناخته‌‌ شده ‌ترین و پرافتخارترین آثار باستانی ایران دراستان فارس است. در ادامه مختصری از تاریخچه و ویژگی های این اثر فاخر را بررسی می کنیم.

تخت جمشید

تخت جمشید با نام پارسه، پرسه‌ پولیس و پرسپولیس نیز شناخته می‌شود. این ینا به دستور داریوش کبیر در سال 518 پیش از میلاد و با حدود 125000 مترمربع وسعت ساخته شد. هدف پادشاه از ساخت این بنا آن بود که پایتختی در امپراطوری خود احداث کند که از هر لحاظ بی نظیر باشد. به همین جهت، جلگه وسیع مرودشت با پیشینه تاریخی کهن را برای بنای آن برگزید.

بنای تخت جمشید اوج ظرافت و خلاقیت هنرمندان ایرانی در بکارگیری فرهنگ مردمان مختلفی چون مصریان، بابلیان، یونانی ‌ها، مادها و ارمنی ‌هاست که تحت ‌سلطه هخامنشیان بوده‌ اند. بخش های مختلف تخت جمشید شامل دروازه ملل، پلکان ورودی، کاخ آپادانا، جان پناه شاخ دار، کاخ مرکزی، کاخ هدیش، موزه تخت جمشید و … می باشد. متاسفانه بخش های بسیاری از این اثر کهن با به آتش کشیدن مجموعه توسط اسکندر مقدونی از میان رفته است.

این فراخوان مرتبط با مسابقه عکس تخت جمشید در صفحه اینستاگرام آیتوریسما می باشد. علاقمندان می توانند آثار خود را جهت بازنشر و نظرسنجی، از طریق دایرکت برای ما ارسال نمایند. آثار ارسالی پس از تایید به اشتراک گذاشته شده و کاربران به آثار رای خواهند داد. در آخر عکس هایی که بیشترین امتیاز را از کاربران دریافت کرده باشند، در قالب پست در صفحه اینستاگرام و وب سایت معرفی خواهند شد.

 

 

فراخوان مسابقه عکس تخت جمشید

فراخوان ارسال عکس از تخت جمشید

 

برای اطلاع از مسابقات و چالش های عکاسی و همچنین شرکت در نظرسنجی ها، صفحه اینستاگرام آیتوریسما را دنبال نمایید. همواره می توانید آثار خود را از جاذبه های ایران جهت بازنشر از طریق هشتگ ما و یا از راه دایرکت، برای بازنشر ارسال نمایید.