فراخوان مسابقه عکس سی و سه پل

برای برگزاری مسابقه عکس این هفته به سراغ یکی از مشهورترین پل های تاریخی ایران در شهر اصفهان، سی و سه پل می رویم. مجموعه آیتوریسما در راستای به نمایش گذاشتن آثار عکاسان و معرفی سی و سه پل، اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی نموده است.

سی و سه پل

سی و سه پل که از آن به یاد سازنده اش به نام پل الله وردی خان نیز یاد می شود، بعنوان یکی از نمادهای برجسته اصفهان به شمار می رود. سی و سه پل تاریخی متعلق به دوران سلطنت شاه عباس صفوی است که در اوایل قرن ۱۱ هجری قمری و در سال ۱۰۰۸ قمری ساخته شد. در این بنای زیبا مرسم جشن آب‌پاشان و خاج‌شویان ارامنه‌ی ساکن اصفهان برگزار می‌شد. سازه ای که می‌توان آن را شاهکار معماری ایرانی در آن دوران نامید.

معماری بنای تاریخی و مشهور سی و سه پل در اصفهان فردی به نام حسین بناء اصفهانی بوده و پسرهای وی به نام های محمدرضا اصفهانی شاهکاری همچون مسجد شیخ لطف الله را در کارنامه خود دارد.

پل ها عموما در قسمت های کم عرض رودخانه ساخته می شوند. اما برخلاف این موضوع، سی و سه پل در عریض ترین قسمت رودخانه زاینده رود ساخته شده است. چرا که این قسمت رودخانه در بستری کم عمق، وسیع و آرام واقع شده و دارای چشم انداز تماشایی می باشد. مصالح به کار رفته در این ساختمان از سه نوع می باشد که به ترتیب در قسمت های زیرین آجر برای قسمت های فوقانی ساروج و گچ استفاده شده است. از سی و سه پل با عنوان طولانی ترین پل زاینده رود یاد می کنند. این پل تاریخی در فهرست آثار ملی ایران در سال ۱۳۱۰ به عنوان یکی از پرطرفدارترین جاذبه های ایران به ثبت رسیده است.

این مسابقه عکس از طریق فراخوان آن در اینستاگرام آیتوریسما انجام خواهد شد و مشارکت در آن برای عموم کاربران آزاد است.برای اطلاع از برگزاری مسابقه عکس و رویدادهای مرتبط، به صفحه اینستاگرام آیتوریسما مراجعه نمایید.

 

 

"فراخوان