فراخوان مسابقه عکس میدان امیر چخماق

در فراخوان مسابقه عکس این هفته به سراغ میدان امیر چخماق، یادگار دوران تیموریان در شهر تاریخی یزد می رویم. آیتوریسما در راستای به نمایش گذاشتن آثار عکاسان و معرفی میدان امیرچخماق، اقدام به برگزاری مسابقه عکاسی نموده است. این مسابقه عکس از طریق فراخوان آن در اینستاگرام آیتوریسما انجام خواهد شد و شرکت در آن برای عموم کاربران آزاد است.

میدان امیر چخماق

امیر چخماق میدانی زیبا و تاریخی در شهر یزد می باشد که شامل بازار، مسجد، تکیه و دو آب انبار است. این میدان یکی از اصلی ترین میادین شهری یزد است که در برگزاری مراسمات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. میدان امیر چخماق نماد اصلی شهر یزد محسوب می شود.مهم ترین بنای این مجموعه مسجد جامع نو است که در جلوی آن، میدانگاهی بزرگ ایجاد شده است.در دوره صفویه و در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار هم بخشی هایی به شبستان افزوده و قسمت هایی هم مرمت شد.

قدیمی ترین بنای میدان امیر چخماق، مسجد امیر چخماق است که با نام مسجد دهوک نیز شناخته می شود. این مسجد از لحاظ زیبایی و وسعت در دومین جایگاه مساجد شهر یزد قرار دارد. مسجد امیر چخماق، جهت سهولت ورود و مردم واری از جهات مختلف دارای در ورودی می باشد. بخشی از سر در ایوان این مسجد هم با کاشی کاری و معرق مزین شده که در آن کتیبه هایی هم به چشم می خورد.

بازار حاجی قنبر در مجموعه امیرچخماق، یکی از اصلی ترین شریان های اقتصادی یزد می باشد. این بازار در دوره پهلوی به واسطه ساخت خیابان شاه، به دو قسمت تقسیم شد. تکیه امیرچخماق، آب انبار، بقعه ستی فاطمه، مجموعه سهل ابن علی و نخل تاریخی امیر چخماق از جمله دیگر جاذبه های این اثر زیبای تاریخی به شمار می روند.

 

 

فراخوان مسابقه عکس میدان امیرچخماق

فراخوان مسابقه عکس میدان امیرچخماق

 

برای اطلاع یافتن از مسابقات عکاسی و همچنین شرکت در نظرسنجی ها، صفحه اینستاگرام آیتوریسما را دنبال نمایید. همواره می توانید آثار خود را از جاذبه های ایران جهت بازنشر از طریق هشتگ ما و یا از راه دایرکت، برای بازنشر ارسال نمایید.