فیروزه نیشابور

فیروزه نیشابور زیباترین و بی همتا ترین فیروزه شناخته شده است و گرانبها ترین رنگ فیروزه یعنی آبی آسمانی را دارد.

فیروزه سنگی بسیار پیچیده است چرا که برای تشکیل آن باید نوع مناسب مواد معدنی در مکانی مناسب به مدتی بسیار بسیار طولانی بماند.

مصریان فیروزه را “سنگ زندگی” نامیدند، قدیمی ترین جواهراتی که با این سنگ ساخته شده، چهار گردنبند است که در دستان جسد مومیایی ملکه “زر” یافت شده است؛ او در حدود سال 5500 پیش از میلاد بر مصر فرمانروایی کرده است.

فیروزه در تبت از احترام زیادی برخوردار بوده و در تمام دوران زندگی شخص همراهش می شد.

به عنوان پول رایج و سنگی باارزش داد و ستد می شده که حتی از طلا هم گرانبهاتر بوده استمس عامل اصلی شروع فرایند تشکیل فیروزه است.

فعل و انفعالات گرمایی ناشی از ماگماهای داغ آتشفشانی هنگام حرکت به سطح زمین، فلدسپاتهای مجاور آنها را تجزیه کرده و آلومینیوم آزاد می کند، اسید فسفریکی که از آپاتیت ها می گذرد، فسفر مورد نیاز واکنش را فراهم می کند.

سفره های آب زیرزمینی نیز بایستی به مدت میلیونها سال زیر سنگهای میزبان فیروزه باشند.

درحین اینکه زمین جابجا شده، کوهها افراشته شدند و دریاها شکل گرفتند و ناپدید شدند، این مخازن مس، آلومینیوم و فسفر باید تحت فشار باقی می ماندند تا کاملا خشک شوند.

فیروزه نیشابور

فیروزه نیشابور

هرچند معدن فیروزه را به نام شهرستان نیشابور می‌شناسند اما پس از بزرگ شدن شهرهای اطراف نیشابور و شکل گیری شهرستان فیروزه با مرکزیت شهر فیروزه، هم اینک معدن نیز از محدوده شهرستان نیشابور خارج شده و جز تقسیمات منطقه‌ای شهرستان فیروزه قرار گرفته است.

فیروزه یکی از شهرستان‌های نیمه شمالی استان خراسان رضوی است.

این شهرستان از شمال و شرق به بخش مرکزی شهرستان نیشابور، از جنوب به بخش میان جلگه نیشابور، از شمال غربی به بخش سرولایت نیشابور و از غرب به بخش‌های مرکزی و مشکان شهرستان خوشاب و بخش مرکزی شهرستان سبزوار محدود می‌شود.

فیروزه نیشابور از ضخامت زیادی برخوردار نیست و شاید به یک میلیمتر هم نرسد. سنگ خارا که به فیروزه چسبیده است تحت فشار و دمای درونی زمین تشکیل میشود به سنگ فیروزه چسبیده و اجازه نمی دهد یک نگین فیروزه خالص تشکیل دهد.

فیروزه کرمان ضخیم و گوشتی است و حتی زیر نگین آن هم فیروزه وجود دارد. فیروزه کرمان به رنگ های آبی و آبی مایل به سبز و سبز وجود دارد و همچنین کمیاب است و درخشش خاصی دارد.

فیروزه کرمان معمولا دارای تکه سنگ های کوچکی مثل سنگ های معمولی در پشت نگین دارد. فیروزه کرمان در رنگ های خاص و کمیابی وجود دارد و درخشش خاصی دارد.

فیروزه نیشابور

فیروزه کرمان