محله جلفای اصفهان

جلفاي اصفهان يكي از مناطق مديريت شهر اصفهان است كه بناي آن از زمان شاه عباس بوده و  در جنوب شهر واقع شده است. از نخستين روزهاي تكوين اين شهرك ارمني‌ نشين،پنج محله به نام هاي ميدان بزرگ، ميدان كوچك، هاكوپ ‌جان يا يعقوب‌ جان و يا محله‌ حصيرباف ها، چهارسوق قارا كل تشكيل دهنده‌ اين شهرك نوبنياد عصر شاه عباس بوده است و ساكنين آنها را جلفاييان آذربايجان تشكيل مي‌دادند. جلفا همزمان با انتخاب اصفهان به پایتختی، ساخته شد. در دوران سلطنت شاه عباس دوم بر وسعت آن اضافه شد و او دستور داد كه ارامنه‌ي داخل شهر كه در شمس‌آباد و عباس‌آباد هم سكونت داشتند به جلفا منتقل شوند. محله‌ زرتشتيان كه در نزديك جلفا و بدان پيوسته بود، به ارامنه تحويل داده شد و چون شغل اغلب مهاجرين جديد حجاري بود و به همين دليل اين محله به نام سنگ‌ تراشان ناميده شد كه هنوز هم به همين نام است.

جلفاي اصفهان - Isfahan Julfa

محلات جديدالاحداث در جنوب و جنوب غربي جلفاي قديم شكل گرفت و آنجا را جلفاي نو گفتند و بعدها اين اسم به همه‌ي جلفا اطلاق گرديد. گزارش سياحان خارجي حاكي است كه جلفا از نظر اجتماعي و اقتصادي به دو منطقه‌ي متفاوت قابل تفكيك بوده (جلفاي قديم و جديد).  جلفاي جديد را سه محله‌ي سنگ‌ تراشان، ايرواني‌ها و تبريزيها تشكيل مي‌ داد كه ساكنين آن در مقايسه با جلفاي قديم كم بضاعت‌ تر بودند و كليساها و خانه ها اغلب ساده هستند. جلفاي قديم داراي يك خيابان شرقي- غربي (خيابان نظر) بود و آن خيابان نيز دو دروازه در شرق و غرب داشت كه شب ها بسته مي‌شد. دروازه غربي را سرقرازيان و شرقي را يمانيان مي‌گفتند.

جلفاي اصفهان - Isfahan Julfa

بعد از سقوط صفويان يعني با روي كارآمدن افاغنه، افشاريه، زنديه و به ويژه قاجاريه پيوسته از وسعت و جمعيت آن به شدت كاسته شد، به طوري كه اغلب ساكن و كليساهاي آن رو به ويراني نهاد و نيمي از آنها كاملا از بين رفت. در يك قرن گذشته با روي كارآمدن سلسله‌ پهلوي شهرنشيني در كشور دستخوش تغيير و تحول بزرگي گرديد و شهر با خيابان ‌كشي ‌هاي جديد كه منطبق با چهارچرخه‌ هاي موتوري بود، ساختار فضايي جديدي را پيدا كرد. با همه افول و تنزلي كه بعد از صفويه به جلفا حاكم شد هنوز نيز خانه‌ هاي قديمي و كليساهاي با شكوه و ساختمان هاي آن يادآور عظمت اين محله زيبا و مهم تاريخي مي باشد.

جلفاي اصفهان - Isfahan Julfa

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

انتشارات آیتوریسما

مقالات مرتبط

زوم انفجاری یکی از تکنیک های عکاسی می باشد که جلوه ای پویا به عکس می بخشدآیتورسما
هیچهایکiTourismA
کروناiTourismA
گنبد مینا بزرگ ترین افلاک نمای ایران استiTourismA
نظامیiTourismA
ناصر خسروiTourismA
فیروزه نیشابورiTourismA
مولویiTourismA
غار علی صدر یا غار علی سد یا غار علی سردiTourismA

مکان های مرتبط