معرفی انواع اقامتگاه های گردشگری

اقامتگاه های گردشگری با توجه به پیشینه آن ها و هزینه ای که در بر دارند، امکانات مختلفی ارائه می دهند. بنابراین پیش از سفر لازم است تا با توجه به نیازها و همچنین بودجه در اختیار، به بررسی امکانات و ویژگی های هریک پرداخته شود. در ادامه با هریک از عناوین اقامتگاه های گردشگری آشنا خواهیم شد.

هتل

اولین واژه ای که پس از تفکر پیرامون استراحتگاه به ذهن خطور می کند، واژه هتل است. هتل ها از قدیمی ترین اقامتگاه های گردشگری محسوب می شوند و بر اساس امکاناتی که ارائه می دهند ستاره دریافت می کنند. هتل‌ها استاندارهای مشخص شده جهانی دارند. علاوه بر تعداد ستاره ها، نزدیک بودن به جاذبه های گردشگری نیز در قیمت آن ها تاثیرگذار است.

هتل

هتل

بوتیک هتل و هتل سنتی

بوتیک هتل ها با مرمت خانه های اعیانی قدیمی، امکاناتی مشابه هتل در آن ایجاد نموده اند. علاقمندان به معماری اصیل ایرانی و آثار تاریخی می توانند تجربه زندگی در یک خانه قدیمی را با بوتیک هتل تجربه کنند. اطلاق نام بوتیک هتل به یک اقامتگاه به شرط دارا بودن تعداد اتاق های کمتر از صد عدد می باشد. این موضوع صرفا شامل کوچک بودن مساحت آن ها نیست؛ چرا که اقامتگاه های با تعداد کمتر از 10 اتاق در رده مهمانسرا با پذیرایی صبحانه قرار می گیرند.

بوتیک هتل به واسطه محدود بودن تعداد اتاق‌ها و طراحی داخلی فوق العاده‌ای که دارد به راحتی می‌تواند تجهیزات و امکانات یک هتل پنج ستاره را فراهم آورد و به عنوان یک هتل منحصر به فرد مطرح شود. این هتل ممکن است به طور مستقل مشغول به فعالیت بوده و یا ممکن است زیر مجموعه یک هتل لوکس برند یا یک هتل زنجیره‌ای باشد. بوتیک هتل‌ها در قیاس با هتل‌های بزرگ‌تر و متعارف‌تر دارای محدودیت‌ها ‌و قوانین بازدارنده‌ی کمتری هستند. از این رو می توان گفت که اکثر آن ها پذیرای حیوانات خانگی می باشند.

بوتیک هتل‌ها به دلیل مساحت کمی که دارند، در مرکز شهر واقع می‌شوند و طراحی داخلی منحصر به فرد آنها مناسب بافت پر هیاهوی شهری است، همچنین بوتیک هتل‌ها به راحتی در اقامتگاههای مدرن شهری قابل مشاهده هستند اما فارغ از این که یک بوتیک هتل در داخل شهر واقع شده باشد یا در حاشیه‌ی آن، بایستی یادآور محلی باشد که در آن واقع شده است. این هتل‌ها غالبا معرف محلی هستند که در آن واقع شده‌اند و مفتخر به  حفظ میراث فرهنگی محلی هستند که در آن احداث شده‌اند.

بوتیک هتل

بوتیک هتل

هتل آپارتمان

هتل آپارتمان ها فضایی بیشتر و در حد آپارتمان های کوچک در اختیار گردشگران قرار می دهند. در مقایسه با هتل، هتل آپارتمان ها خدمات کمتری ارائه داده و حتی ممکن است شامل سرویس نظافت نباشند. با توجه به این مسئله و همچنین امکان پخت و پز در آشپزخانه هر واحد، اقامت در هتل آپارتمان هزینه کمتری در بر دارد.

هتل آپارتمان

هتل آپارتمان

اقامتگاه های بومگردی

امروزه در هر شهر و روستا، در خانه ها و یا کاروانسراهای قدیمی اقامتگاه های بومگردی برپا شده است. بومگردی سبب احیای ارزش ها و فرهنگ سنتی مردم هر منطقه می شوند. در بومگردی ها شما می توانید با غذاهای محلی آن ناحیه و همچنین سبک و سیاق معماری آن ها آشنا شوید. بدیهی است که امکانات لوکس هتل ها شامل حال بومگردی نشده اما از نظر اقتصادی به صرفه تر می باشند. نظافت و ارائه خدمات هتل در اقامتگاه نیست. زیرا معمولا یک خانواده یا چند نفر اقامتگاه را اداره می کنند و مانند هتل ها، پرسنل برای هر وظیفه ای وجود ندارد.

اقامتگاه بومگردی

اقامتگاه بومگردی

هاستل

هاستل ها می توانند در بناهای سنتی و یا مدرن احداث شوند. سبک اقامتی هاستل ها بیشتر مورد عاقه جوانان است. هاستل ها نیز مانند بومگردی دارای پرسنل کامل نبوده و خدماتی در حد و اندازه هتل ها ارائه نمی دهند. بخش‌هایی از هاستل فضاهای اشتراکی است و گاهی اتاق‌ها هم چند نفره است. هاستل‌ها هم در رده اقامتگاه‌های اقتصادی قرار می‌گیرند و به دلیل خدمات کمتری که ارائه می‌دهند ارزان‌تر هستند.

هاستل

هاستل