نکات عمومی عکاسی

عکاسی بعنوان یک حرفه و یک هنر، نکات ریز و درشت بسیاری دارد که رعایت آن ها تمایز بین افراد حرفه ای و آماتور را نشان می دهد. در این مقاله ما سعی نموده ایم مهمترین نکات عمومی عکاسی را به همراه مثال های تصویری برای درک هرچه بهتر بیان نماییم. در ادامه با بررسی این نکات همراه ما باشید.

کمپوزیسیون یا ترکیب بندی

به نحوه ترکیب سوژه ها در یک تصویر، کمپوزیسیون گفته می شود. در تصویری با ترکیب بندی درست، باید چشم بیننده در تمام قسمت های تصویر بچرخد. برعکس، هنگامی که به یک تصویر با کمپوزیسیون ضعیف می نگرید، چشم شما ناخواسته به یک نقطه منعطف می گردد. در تصویر می توانید از قرابت های بصری و فرمی استفاده کنید تا احساسات بیشتری به اثر خود القا نمایید.

نکات عمومی عکاسی

نکات عمومی عکاسی

 

احساسات

برانگیختن احساسات در مخاطب، قطعا مهمترین جنبه هر عکس می باشد. فاکتور احساسات سبب می شود که مخاطب زمان بیشتری را صرف تماشای تصویر کند و یا حتی تصمیم به چاپ آن بگیرد. این گونه واکنش ها می توانند شادی یا غم، علاقه یا نفرت، عشق یا ترس باشند. هرچه میزان برانگیختن احساسات مخاطب بیشتر باشد، آن اثر موفق تر بوده و بیشتر به خاطر سپرده خواهد شد. به عنوان مثال می توان با افزودن ابر به هر تصویر، ارزش احساسی آن را افزایش داد.

نکات عمومی عکاسی

نکات عمومی عکاسی

 

نور

کیفیت نور تاثیر مستقیمی بر روی عکس دارد چرا که به تعبیری، عکاسی، نقاشی با نور است. نورپردازی مناسب و انتخاب لحظه درست باعث می شود که حتی ساده ترین سوژه ها نیز ظاهری منحصر بفرد به خود گرفته و کسل کننده به نظر نرسند. برای مطالعه بیشتر در این مورد می توانید به مقاله نور در عکاسی مراجعه فرمایید.

نکات عمومی عکاسی

نکات عمومی عکاسی

 

مفهوم

عامل مفهوم در بیان داستان نقشی اساسی ایفا می کند و ارتباط سوژه را با دیگر سوژه ها  نشان می دهد و یا چیزی بیشتر از تنها یک پرتره به بیننده ارائه می نماید. دریافت مفهوم به نقطه نظرات اشخاص نیز بستگی دارد.

نکات عمومی عکاسی

نکات عمومی عکاسی

 

خلاقیت

خلاقیت باعث می شود آثار افراد حتی بدون خواندن نام آن ها شناسایی شود. عنصر خلاقیت و نوآوری یعنی دیدن یک سوژه به گونه ای که دیگران قادر به مشاهده آن نیستند. سبک عکس های خلاقانه همواره خاص و منحصر بفرد است.

نکات عمومی عکاسی

نکات عمومی عکاسی

 

زمان بندی

ثبت بالاترین درجه ی یک فعالیت یا احساسات انسانی و یا حتی منتظر ماندن برای تغییر موقعیت چند ابر می تواند باعث موفقیت یا شکست یک عکس باشد. تمام قطعات زمان مانند بقیه از نظر بصری جذاب و گیرا می باشند.

نکات عمومی عکاسی

نکات عمومی عکاسی

 

لایه ها

لایه گذاری مفهومی پیچیده و مبهم است. لایه ها سبب می شوند که تصویر در آن واحد بیش از یک کار را انجام دهد و به همین دلیل جذابیت بیشتری برای بیننده خواهد داشت. با این حال عکس های تک لایه در صورتی که به مقدار کافی قوی باشند می توانند موفقیت آمیز باشند. در تصاویر لایه گذاری شده، روند آرامی از نزدیک به دور شکل می گیرد. پیش زمینه، میان زمینه و پس زمینه، لایه های مختلف یک تصویر می باشند.

نکات عمومی عکاسی

نکات عمومی عکاسی