هیچهایک چیست؟

هیچهایک یا رایگان سواری  گونه ای از حمل و نقل می باشد که در آن مسافر بدون پرداخت مبلغی برای وسایل حمل و نقل، جا به جا می شود.

در فرهنگ لغت انگلیسی هیچهایک به معنای سفر کردن به وسیله سواری رایگان گرفتن از وسایل نقلیه عبوری می باشد.

چنان که پیداست می توان گفت که هیچهایک علاوه بر صرفه جویی در هزینه های سفر و انرژی، باعث گسترش روابط انسانی شده و در ترویج و اشاعه‌ی فرهنگ‌های بومی نقش زیادی دارد.

هیچهایک سبکی جذاب و ماجراجویانه برای سفر کردن است که بیشتر افراد جسور و ماجراجو به دنبال آن می روند. این روش سفر بیشتر در میان کوله گردها محبوبیت دارد.

در این روش کوله گردان و مسافران با ایستادن در حاشیه جاده ها، سوار وسایل نقلیه شخصی که به صورت عبوری گذر می کنند، شده و بخشی از مسیر خود تا رسیدن به مقصد طی می کنند.

این سفر می تواند در مسیرهای کوتاه انجام شود، یا از یک شهر تا شهر دیگر باشد. یا حتی در مسیرهای طولانی از کشوری تا کشوری دیگر.

هیچهایک

هیچهایک چیست؟

در بیشتر کشورهای دنیا همچون آمریکا افراد هیچهایکر در کنار جاده ایستاده و انگشت شصت خود را نشان می دهند. این روش رایجی برای هیچهایک می باشد.

اما اگر شما می خواهید هیچهایک کنید بهتر است مقصد خود را و یا حتی مقدار کیلومتری که می خواهید طی کنید بر روی یک تیکه مقوا بزرگ با ماژیک نوشته و با دست خود بالا بگیرید تا رانندگان به خوبی متوجه شما و نوشته تان شوند.

برای شروع هیچهایک، مکان هایی همچون ایستگاه اتوبوس، پمپ بنزین و پارکینگ کامیون می باشد. برای رعایت امنیت در سفرهای هیچهایک به خصوص برای بانوان لازم است به نکات مهمی توجه کرد:

  • بهتر است برای شروع به تنهایی هیچهایک نکنید و از یک نفر بخواهید تا در سفر هیچهایکی همراه شما باشد.
  • اگر احساس خوبی به راننده نداشتید و یا در حین سفر دچار مسائل و مخاطراتی شدید سریعا به بهانه های مختلف وسیله نقلیه را ترک کنید.
  • از سوار شدن در وسایل نقلیه ای که سرنشینان آن را آقایان تشکیل داده اند بپرهیزید. بهتر است با خانواده ها ،زوج ها و یا وسایل تک سرنشین همسفر شوید.
  • ترجیحا روزها را به پیدا کردن وسایل نقلیه پرداخته و پیش از سوار شدن اطلاعات پلاک خودرو را برای آشنایان ارسال نمائید.
  • مکانی مناسب و در معرض دید را برای انتظار انتخاب نموده و هدف خود را برای جلوگیری از سوء برداشت های احتمالی برای راننده بازگو کنید.
هیچهایک

هیچهایک چیست؟

وسایل مورد نیاز برای سفر هیچهایک مواردی از قبیل پول نقد یا کارت بانکی، کوله پشتی و لباس های رنگی، پاوربانک، نقشه دقیق و با جزئیات، ماژیک و مقوا، خوراکی های سبک و مقوی مانند شکلات و آجیل و غذاهای کنسرو شده، کیسه خواب و چادر و لوازم بهداشتی می باشند.

هیچهایک

هیچهایک چیست؟