چالش عکاسی قلعه رودخان

مجموعه آیتوریسما موضوع چالش عکاسی این هفته را به دژ مستحکمی به نام قلعه رودخان در استان گیلان، واقع در خطه شمالی ایران، اختصاص داده است. در خلال این چالش که در شبکه احتماعی اینستاگرام برگزار خواهد شد، تصاویری منحصر بفرد از قلعه رودخان را به تماشا خواهیم نشست. جنبه های متنوع و مختلف دیدنی این قلعه تاریخی در آثار ارسالی کاربران شرکت کننده مشهود می باشد. علاقمندان جهت شرکت در این چالش می بایست ظرف مدت 48 ساعت پس از اعلام فراخوان، آثار خود را از طریق دایرکت ارسال نمایند. پس از پایان مهلت نظرسنجی، برترین آثار بر اساس آرای کاربران به همراه مشخصات صاحبین آن در وب سایت آیتوریسما معرفی خواهند شد. مشارکت در این چالش و نظرسنجی آثار برای تمامی کاربران آزاد است. جهت اطلاع از برنامه های مختلف آیتوریسما، وب سایت و صفحه رسمی ما را در پنل اینستاگرام دنبال فرمایید.

اینستاگرام آیتوریسما: @itourisma

چالش عکاسی قلعه رودخان

چالش عکاسی قلعه رودخان

تاریخچه و معرفی قلعه رودخان

قلعه رودخان بزرگترین قلعه‌ آجری در ایران به شمار می رود. این قلعه مساحتی بالغ بر 2.6 هکتار داشته که در آن 65 برج و بارو قرار دارد. دیوار قلعه دارای طول 1500 متری است. این دژ در ارتفاعی بین 665 تا 715 متر ارتفاع از سطح دریا واقع شده است. در سمت راست آن رودی با همین نام جاری است. قلعه رودخان به دلیل موقعیت دفاعی و استراتژیک خود در دوره‌ سلجوقیان مورد توجه قرار گرفته، تجدید بنا شده و به عنوان یکی از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان الموت مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

کتیبه‌ ورودی قلعه امروزه در موزه‌ گنجینه‌ شهر رشت نگهداری می‌شود. روی این کتیبه درج شده که قلعه در سال 918 تا 921 قمری برای سلطان حسام‌ الدین تجدید شده‌ است. در زبان بومی تالشی نام این دژ “قلعه رخون” می‌باشد. نام “قلعه رودخان”، معادل فارسی اسم بومی آن می باشد. وجه تسمیه این دژ بدلیل مجاورت در کنار رودخانه‌ رخون می باشد. مطالب و عکس های بیشتری در مورد قلعه ها را می توانید در کتاب الکترونیکی قلعه های ایران آیتوریسما مطالعه فرمایید.