چالش عکس مسجد شاه

چالش عکس این هفته، مسجد شاه یا مسجد امام اصفهان، موضوع مسابقه عکس این هفته آیتوریسما،خواهد بود که در پنل اینستاگرام برگزار می شود. مجموعه آیتوریسما در راستای نمایش آثار عکاسان، اقدام به برگزاری چالش عکس مسجد شاه نموده است. این چالش عکس از طریق فراخوان آن در اینستاگرام آیتوریسما انجام خواهد شد. مشارکت در این رویداد برای عموم کاربران آزاد است. جهت اطلاع از برگزاری چالش های عکس و رویدادهای مرتبط، به صفحه اینستاگرام آیتوریسما مراجعه نمایید.

مسجد شاه (مسجد امام)

مسجد جامع عباسی و یا مسجد امام اصفهان، در ضلع جنوبی میدان نقش جهان  اصفهان و در محدوده دولتخانه صفوی قرار گرفته است.این بنا در مجاورت با ساختما های مهم دوران صفوی چون، عالی قاپو و مسجد شیخ لطف الله بوده و در محدوده­ی مجموعه بناهای مهم دوران صفوی قرار دارد. مسجد شاه مهمترین مسجد دوره صفویه در شهر اصفهان است. این بنا به لحاظ عظمت معماری و همچنین کثرت تزیینات آن، زبانزد است. كتیبه سردر مسجد به خط ثلث «علیرضا عباسی» و مورخ به سال ۱۰۲۵ حاكی از آن است كه شاه عباس این مسجد را، كه در كتیبه مسجد جامع نامیده شده، از مال خالص خود بنا كرده و ثواب آن را به روح جد اعظم خود- شاه طهماسب- اهداء کرده است.

مسجد شاه، از جمله مساجد چهار ایوانی است. میانسرای مسجد،تناسبات شش پهلوی منتظم را دارد. در دو گوشه جنوب شرقی و جنوب غربی صحن مسجد دو مدرسه بنام ناصری و سلیمانیه وجود دارد. اولی به دست ناصرالدین شاه و دومی به دست شاه سلیمان تعمیر شده‌اند.از نكات جالب این مسجد انعكاس صوت در مركز گنبد بزرگ جنوبی آن می باشد. ارتفاع گنبد عظیم از سطح زمین ۵۲ متر و ارتفاع مناره‌های داخل آن ۴۸ متر و ارتفاع مناره‌های سردرآن در میدان نقش جهان ۴۲ متر است.

 

 

چالش عکس مسجد شاه

چالش عکس مسجد شاه