چالش عکس کلوت‌های شهداد

در دومین فراخوان چالش عکس برگزار شده در سال 1400، به سراغ کلوت‌های کم نظیر شهداد می رویم. مجموعه آیتوریسما برای به نمایش گذاشتن آثار عکاسان، اقدام به برگزاری چالش عکس کلوت‌های شهداد نموده است. این چالش عکس از طریق فراخوان آن در اینستاگرام آیتوریسما انجام خواهد شد. مشارکت در این چالش برای عموم کاربران آزاد است. جهت اطلاع از برگزاری چالش های عکس و رویدادهای مرتبط، به صفحه اینستاگرام آیتوریسما مراجعه نمایید.

کلوت های شهداد

کلوت‌های شهداد در قلب کرمان، جاذبه ای کم نظیر در نوع خود می باشند. این منطقه، محلی برای تفریحات هیجان انگیز نظیر سافاری، کویرنوردی و همچنین تحقیقات علمی به شمار می رود. نمونه ای از این چشم اندازهای ماورایی در منطقه یوتا ایالات متحده نیز وجود دارد. نکته قابل توجه در مورد کلوت‌های شهداد کرمان که زبانزد جهانیان است، دارا بودن بالاترین درجه حرارتی کره زمین می باشد. به عبارت دیگر  منطقه شهداد در کرمان به عنوان گرم ترین نقطه کره زمین شناخته شده است. علاوه بر این نیز بخشی از دشت لوت در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کلوت‌های شهداد با وسعتی بالغ بر 11 هزار کیلومترمربع و حدود 20 هزار سال قبل در اثر فرسایش آب و باد تشکیل شده است. کلوت در لغت، به برجستگی هایی گفته می شود که در بین شیارهای U قرار گرفته اند. در راس این برجستگی ها یک محل صاف به چشم می خورد اما در طرف روبه باد این برجستگی یک سطح پر شیب قرار گرفته است. این اشکال معمولا در رسوبات و فرسایش های قدیمی تر و نرم دریاچه ها شکل گرفته و به صورت تپه های فرسایشی رخ می نماید. عده ای نیز بر این باورند که کلوت از دو واژه «کل» به معنای «آبادی» و «لوت» اسم همین منطقه یعنی دشت لوت، تشکیل شده است.

در ادامه می توانید جهت شرکت در چالش عکس و یا نظرسنجی آثار، به اینستاگرام آیتوریسما مراجعه نمایید. لازم به ذکر است که نتایج چالش در وب سایت منتشر خواهند شد.

 

 

"فراخوان