آبشار آسیاب خرابه – جلفا

آسیاب خرابه یکی از شگفتی های شهرستان جلفا می باشد که در فاصله 20 دقیقه ای از شهر قرار دارد. در گذشته در این مکان یک آسیاب آبی قرار داشت که مردم از آن استفاده می نمودند.

امروزه بقایای این آسیاب آبی موجود می باشد که به این دلیل نام آن را روی آبشار گذاشته اند. گردشگران اغلب برای تماشای آبشارهای کوچک و بزرگ به این منطقه سفر می کنند و نه آسیاب آبی. بلندتری بخش این آبشار ارتفاعی معادل 10 متر دارد.

در فاصله 37 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان جلفا

موقعیت جغرافیایی

آبشار آسیاب خرابه در فاصله 27 کیلومتری هادی شهر، در مرز بین ایران و جمهوری آذربایجان قرار گرفته است. منطقه آسیاب خرابه در تمامی فصول پذیرای گردشگران متعددی که برای بازدید به این منطقه سفر می کنند، می باشد.

این آبشار زیبا با ارتفاعی نزدیک به 10 متر و وسعتی بالغ بر 200 متر مربع، در مجاورت رودخانه مرزی ارس شکل گرفته است.

به دلیل وجود آبشارهای متعدد، انواع درختان و گیاهانی چون درختان انجیر در آسیاب خرابه رشد نموده و آب و هوایی مفرح و دل انگیز را برای گردشگران این منطقه پدید آورده است.

سرچشمه آبشار

در بالای منطقه آسیاب خرابه و در کوه کیامکی، چشمه هایی همیشه جوشان قرار دارد که آب آنها بصورت آبشارهایی روان از کوه جاری می باشد.

این آبشار حاصل ریزش چشمه های جوشان دامنه کوه کیامکی است که پس از فرو ریختن از ارتفاع صخره ها و سنگ های آهکی، به شکل یک رود در میان دره جاری می شود.

دیوار صخره ای پشت آبشار به خاطر فرو ریختن آب، از خزه ها و گیاهانی سرسبز پوشیده شده است که از دل کوه رشد نموده و در ترکیبی زیبا با آبشار، مناظری گیرا خلق کرده اند.

از آبشار اصلی تا انتهایی شاهد آبشار های کوچک و بزرگی هستیم که در پیچ و خم مسیر در کنار درختان انجیر مناظری زیبا آفریده اند.

بهترین زمان سفر به آبشار آسیاب خرابه

در فصل تابستان، خنکای منطقه آسیاب خرابه همواره میزبان بازدیدکنندگان بسیاری می باشد. زیباترین و پرآب ترین فصل از سال برای بازدید از آسیاب خرابه، فصل بهار است؛ چرا که آبشار پرآب بوده و دره سرسبز و با طراوت است.

آبشار آسیاب خرابه در زمستان به طور کامل یخ می بندد و صحنه های خارق العاده ای را خلق می کند که این مقوله خود نظر بسیاری از طبیعت گردان را جلب می کند با وجود آن که آب و هوای آن بسیار سرد و کوهستانی است.

در فاصله نزدیک به این آبشار، مجموعه ای کوچک شامل پارکینگ، آلاچیق های اقامتی، کباب پز و سوپرمارکت جهت رفاه حال بازدید کنندگان دایر شده است.

مکان های مرتبط

مقالات

حوض سلطانآیتوریسما
دره شیرزآیتوریسما
جنگل جیغآیتوریسما
دهانه آتشفشانی راینآیتوریسما
تشکوه در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در در مسیر جاده رامهرمز- ابوالفارس قرار داردآیتوریسما
کلوت شهداد گرم ترین نقطه کره زمین استآیتوریسما
دشت لوت نخستین دشت بیابانی وسیع در جنوب شرقی ایرانآیتوریسما
عکاسی در فصول مختلفiTourismA
بزرگترین و طولانی ترین غار آبی در خاورمیانهiTourismA