آبشار گریت – خرم آباد

آبشار گریت که به آبشار هفت چشمه نیز معروف است در فاصله 50 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان خرم آباد، در جاده سپید دشت قرار دارد و یکی از مقاصد دیدنی و مشهور استان لرستان می باشد.

آبشار در نزدیکی روستایی به نام گریت بوده و رسیدن به آن نیاز به یک ساعت پیاده روی دارد.

در فاصله 50 کیلومتری جنوب شرق خرم آباد

انتشارات آیتوریسما

موقعیت جغرافیایی

آبشار گریت که به نام های سرکانه و هفت چشمه نیز معروف است، در روستایی به همین نام، در فاصله 50 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان خرم آباد و همچنین 30 کیلومتری ایستگاه راه آهن سپید دشت قرار گرفته است.

فاصله این آبشار تا بخش پاپی روستای گریت حدود یک ساعت پیاده روی می باشد. این آبشار در طبیعی پوشیده از درختان بلوط و زالزالک وحشی واقع شده است.

آبشار گریت به صورت طبیعی و در اثر عبور جریان رودخانه ترس گریت از روی ناهمواری ها به سمت رودخانه سزار شکل گرفته است.

آبشار هفت چشمه در مسیر جاده آبشار بیشه قرار دارد که بازدید از هر دو خالی از لطف نیست.

معرفی آبشار

این آبشار در گویش محلی لرستان، به “تاف هفت چشمه” معروف است. آبشار گریت (هفت چشمه) یک آبشار سه گانه با ارتفاع ۱۵ و پهنای ۱۷ متر می باشد.

مالکیت اراضی منطقه در اختیار منابع طبیعی و بخشی از آن نیز در اختیار روستاییان ساکن منطقه می باشد.

غیر از زیبایی های آبشار و پوشش گیاهی غنی آن، مسیر آبشار تا روستای گریت، یکی از زیباترین مسیرهای بکر برای طبیعت گردی محسوب می شود.

هرچند مسیر مخصوص عبور و مرور خودرو نیز تا آبشار موجود است اما با این حال پیاده روی در این مسیر یک ساعته تجربه ای جذاب خواهد بود.

آب آبشار پس از سرازیر شدن بصورت رودخانه به مسیر ادامه می دهد و مناظری شگفت انگیز را همراه با درختان بلوط، مو و زالزالک پدید می آورد.

بهترین زمان بازدید

منطقه گریت دارای زمستان های سرد و برفی و بهار، تابستان و پاییزهای خنک و معتدل است. در فصل بهار آب و هوای معتدل، چشم اندازهای فوق العاده و همچنین فراوان بودن جریان آب آبشار، بازدید کنندگان بسیاری را به این ناحیه جلب می کند.

در فصل بهار و اوایل فصل تابستان، در اطراف آبشار و دامنه ارتفاعات منطقه گل‌ های زیبا و فراوان به همراه پوشش گیاهی و جنگل انبوه درختان بلوط، زیبایی خاصی به منطقه بخشیده و چشم‌اندازهای زیبایی را به نمایش می گذارد.

اوج سرسبزی و شکوفایی گل های رنگارنگ گریت در فصل تابستان می باشد. علاوه بر طبیعت گردی و لذت بردن از زیبایی های آبشار گریت، آب تنی نیز از جمله تفریحات این منطقه محسوب می شود که تحمل اندک گرمای تابستان را نیز لذت بخش می کند.

مکان های مرتبط

[totalpoll id=”33747″]

مقالات

جنگل جیغآیتوریسما
دهانه آتشفشانی راینآیتوریسما
تشکوه در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در در مسیر جاده رامهرمز- ابوالفارس قرار داردآیتوریسما
کلوت شهداد گرم ترین نقطه کره زمین استآیتوریسما
دشت لوت نخستین دشت بیابانی وسیع در جنوب شرقی ایرانآیتوریسما
عکاسی در فصول مختلفiTourismA
بزرگترین و طولانی ترین غار آبی در خاورمیانهiTourismA
کوه های مریخیiTourismA
جزیره مینو - Minu IslandiTourismA