آبشار لاتون – آستارا

آبشار لاتون در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته‌است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع‌ترین آبشار ایران به حساب می‌آید.

علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است. آب در این آبشارها در فصول مختلف سال جریان دارد ولی  حجم آن متغیر است.

کیلومتر 15 جنوب شهرستان آستارا

موقعیت جغرافیایی

آبشار لاتون در حاشیه غربی استان گیلان و در فاصله 15 کیلومتری جنوب غربی آستارا به سمت اردبیل، در جوار کوه اسپیناس، شهر لوندویل، در روستای کوته کومه قرار دارد.

این آبشار از روستای نزدیک به آن یعنی کوته کومه، 60 کیلومتر فاصله دارد که همراه با 4 ساعت پیاده روی می باشد.

قابل ذکر است که در صورت استفاده از خودرویی با دو دیفرانسیل می توانید پیش تر بروید و پیاده روی را تا پای آبشار مرتفع و باشکوه لاتون به 15 دقیقه کاهش دهید.

معرفی آبشار

آبشار لاتون با ارتفاع 105 متری خود، در زمره بلندترین آبشارهای ایران قرار دارد. این آبشار از دامنه‌ شرقی کوه اسپیناس سرچشمه گرفته و به رودخانه لوندویل می پیوندد.

سپس با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در نهایت به دریای خزر می ریزد. آبشار لاتون، طبیعتی چهارفصل دارد اما با این وجود، در برخی از اوقات سال پرآب تر از همیشه می باشد.

این آبشار  در هیچ یک از ماه‌ های سال خشک نمی ‌شود اما بسته به میزان ریزش های جوی در طول سال، حجم آب آن کم و زیاد می شود.

در مجاورت آبشار لاتون و در فاصله حدود 10 متری آن، آبشاری با عرض بیشتر و ارتفاعی نزدیک به 65 متر قرار گرفته است که بازدید از آن نیز خالی از لطف نیست.

با حرکت در مسیر رسیدن به سرچشمه لاتون، متوجه جاذبه های دیگری نیز خواهید شد. سه آبشار ده متری و سه حوضچه طبیعی.

 قلعه‌ی لاتون، یکی از قلعه‌ های بابک خرمدین می باشد که در بالا دست آبشار گیلان قرار گرفته است و با نام قلعه اسپیناس نیز شناخته می‌شود.

برای صعود به قله های لاتون و اسپیناس به دلیل شرایط طاقت فرسای آن ها، باید از آمادگی جسمانی ویژه ای برخوردار باشید.

بازدید از آبشار لاتون

آبشار لاتون در میان جنگلی بکر با پوشش گیاهی غنی از درختان میوه چون آلو، گلابی، به، گردو، سیب و فندق قرار گرفته است.

شرایط این منطقه برای کمپ منسب بوده و حتی اقامتگاه هایی نیز در فاصله کمی از این آبشار حیرت انگیر جهت رفاه حال بازدید کنندگان این منطقه احداث شده است.

مکان های مرتبط

مقالات

بهترین ییلاق های ایرانآیتوریسما
حوض سلطانآیتوریسما
دره شیرزآیتوریسما
جنگل جیغآیتوریسما
دهانه آتشفشانی راینآیتوریسما
تشکوه در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در در مسیر جاده رامهرمز- ابوالفارس قرار داردآیتوریسما
کلوت شهداد گرم ترین نقطه کره زمین استآیتوریسما
دشت لوت نخستین دشت بیابانی وسیع در جنوب شرقی ایرانآیتوریسما
عکاسی در فصول مختلفiTourismA