آبشار مارگون – سپیدان

آبشار مارگون یکی از بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین آبشارهای چشمه‌ای جهان است که دمای آب آن حتی در گرم‌ترین ماه‌های سال کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. این آبشار در شهرستان سپیدان استان فارس، دهستان مارگون واقع گردیده است. آبشار مارگون 70 متر ارتفاع و 100 متر عرض دارد.

شهرستان سپیدان، جاده مارگون

موقعیت آبشار مارگون

آبشار مارگون در فاصله 150 کیلومتری شهر شیراز، در قسمت شمالی استان فارس قرار گرفته است. این آبشار در نزدیکی روستایی به همین نام یعنی روستای مارگون واقع شده است.

این روستا از توابع روستای کمهر از شهرستان سپیدان است. آب رودخانه های حاصل از این آبشار، تا نزدیکی شهر سپیدان امتداد می یابند.

در اطراف رودخانه ای که از این آبشار ایجاد شده پوشش گیاهی غنی و زیبایی از درختان سیب، زالزالک و بوته ‌های زرشک شکل گرفته است.

ارتفاع این آبشار به 70 متر و عرض آن به 100 متر می‌رسد. آبشار مارگون یکی از بزرگ‌ ترین و با شکوه‌ ترین آبشارهای ایران می باشد که از نظر بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می‌کند.

آبشار مارگون از رودخانه سرازیر نمی شود و هزاران چشمه ای که بر فراز کوه میجوشند و از ارتفاع 70 متری سرازیر می شود چنین آشار و منظره خارق العاده ای آفریده اند.

از این حیث ، مارگون بعنوان بزرگترین و مرتفع ترین آبشارهای چشمه ای جهان به شمار می آید.

چهره های مختلف مارگون

آبشار مارگون به دلیل شرایط فیزیکی و غرافیایی خود در فصول مختلف چهره های تازه ای به خود می گیرد. در فصول گرم سال با سرازیر شدن آب آبشار و سبز شدن درختان اطراف آن ، هوای منطقه مارگون بسیار دلپذیر است.

در این فصول علاوه بر چادر زدن و شنیدن صدای آبشار، می‌توانید شاهد برگزاری مراسم محلی، مانند مراسم عروسی روستایی باشید.

ریزش آب به صورت مداوم از بالای کوه به تخنه سنگ های پایین دست، باعث صیقل یافتن سنگ‌ های بزرگ شده و همچنین به دلیل رطوبت ناشی از وجود آب، با رشد خزه‌ ها روی دیواره ها و بدنه، مارگون همانند آبشاری سبز پوش شده است.

در گرم ترین زمان سال نیز حداکثر دمای این منطقه به 10 درجه بالای صفر می رسد. به همین دلیل در فصول گرم، ازدحام گردشگران در این منطقه را شاهد هستیم.

در نیمه دوم سال با سرد شدن هوا، قندیل ‌های زیبا و بلندی این آبشار را زینت می‌ بخشند.

علیرغم زیبایی خاص این آبشار در فصول سرد، بعلت بارندگی و امکان انسداد مسیرهای منتهی به مارگون، سفر به این منطقه توصیه نمی شود.

مکان های مرتبط

مقالات

بهترین ییلاق های ایرانآیتوریسما
حوض سلطانآیتوریسما
دره شیرزآیتوریسما
جنگل جیغآیتوریسما
دهانه آتشفشانی راینآیتوریسما
تشکوه در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در در مسیر جاده رامهرمز- ابوالفارس قرار داردآیتوریسما
کلوت شهداد گرم ترین نقطه کره زمین استآیتوریسما
دشت لوت نخستین دشت بیابانی وسیع در جنوب شرقی ایرانآیتوریسما
عکاسی در فصول مختلفiTourismA