دره ستارگان – جزیره قشم

این دره در 20 کیلومتری قشم قرار دارد و به عنوان یکی از پدیده های زمین شناسی ایران و جهان به شمار می رود. دره ستارگان در روستای خلف جزیره قشم واقع شده است و مجسمه های زیبای آن در اثر فرسایش سنگ و شن بوجود آمده اند. مجسمه های متعددی به شکل های فیل، کروکودیل، عقاب و … در این دره به چشم می خورد.

جزیره قشم، روستای خلف

دره ستارگان یکی از عجایب مثال زدنی در جزیره قشم، که وجود اشکال منحصر به فرد و افسانه های محلی، آن را به یکی از جاذبه های شگفت انگیز این منطقه تبدیل کرده است. فرم های عجیب سنگ های این دره، مربوط به دوران زمین شناسی سنوزوئیک بوده و قدمت آن به دو میلیون سال پیش باز می گردد. این دره به عنوان بخشی از ژئوپارک جزیره قشم که تنها ژئوپارک خاورمیانه است، در یونسکو به ثبت رسیده است.

موقعیت دره ستارگان

جزیره قشم بارندگی ‌های شدید زیادی در سراسر سال ندارد، اما هنگامی که شدت باران بیش از حالت معمول باشد، دره ستارگان به دلیل سست بودن لایه‌های ستون‌ها، دیواره‌ها و مخروط‌های نوک تیز دچار تغییرات جدی می‌شود. این تغییرات همیشگی توانسته نظر گردشگران را به خود جلب کند. لایه‌ های زیرین دیواره‌ ها و ستون ‌های دره ستارگان در مقایسه با لایه‌ های نازک رویی از استحکام کمتری برخوردار می باشند. در کاوش ‌های انجام شده مبین شد که لایه‌های رویی به دلیل وجود نوعی سیمان طبیعی، مقاومت بیشتری دارند. در صورتی که لایه‌های رویی از بین بروند، قطعا لایه‌های زیرین به سرعت دچار فرسایش شده و شاهد تغییر شکل و ایجاد دره‌ های کوچک و شکاف ‌های مختلف خواهیم بود.

گفته می شود این اشکال دیدنی طی صد ها هزار سال در اثر واکنش های فرسایشی زمین تحت تاثیر تند باد، رگبار و باران های فصلی پدید آمده است.

افسانه های محلی

افسانه هایی در میان محلیان منطقه دره ستارگان وجود دارد که علت شکل گیری این اشکال را برخورد شهاب سنگ با زمین در گذشته می دانند. آن ها معتقدند برخورد شهاب سنگ باعث جا به جایی خاک شده و پس از خشک شدن، خاک های جا به جا شده به شکل امروزه خود درآمده اند. نفیر بادی که در میان این اشکال می پیچد باورهایی را در مردم بومی این منطقه، مبنی بر وجود ارواح سرگردان ایجاد کرده است. آن ها معتقدند شب ها و با تاریک شدن هوا، ارواح و  اجنه سرگردانی در این منطقه رفت و آمد دارند و به همین خاطر پس از تاریک شدن هوا هیچ یک به سمت این دره رفت و آمد نمی کنند.

دسترسی به دره ستارگان

دره ستارگان درجاده غارهای خوربس، در نزدیکی روستای برکه خلف در جنوب قشم قرار دارد. دره در ۵ کیلومتری شمال این روستا قرار گرفته است. در امتداد این روستا، مسیری ۵۰۰ متری وجود دارد که می توانید از طریق آن به این دره دسترسی پیدا کنید. بهترین زمان سفر به این منطقه به دلیل گرما و رطوبت نسبی هوا، فصول سرد سال و اوایل بهار است.

مکان های مرتبط

مقالات

حوض سلطانآیتوریسما
دره شیرزآیتوریسما
جنگل جیغآیتوریسما
دهانه آتشفشانی راینآیتوریسما
تشکوه در فاصله 6 کیلومتری روستای ماماتین در در مسیر جاده رامهرمز- ابوالفارس قرار داردآیتوریسما
کلوت شهداد گرم ترین نقطه کره زمین استآیتوریسما
دشت لوت نخستین دشت بیابانی وسیع در جنوب شرقی ایرانآیتوریسما
عکاسی در فصول مختلفiTourismA
بزرگترین و طولانی ترین غار آبی در خاورمیانهiTourismA